Помощь при воспитании детей

Автор Тема: Помощь при воспитании детей  (Прочитано 2816 раз)

Оффлайн Дмитрий73

  • Уже с пропиской!
  • **
  • Сообщений: 173
  • г. Ульяновск
     
... Мона еще о воспитании темы открыть...
 
Семь отроков, иже во Ефесе: Максимилиан, Иамвлих, Мартиниан, Иоанн, Дионисий, Ексакустодиан и Антонин                         
   (4/17 августа, 22 октября/4 ноября)
        Семь отроков, дети знатных граждан г.Ефеса, состояли на военной службе. Во время гонений на христиан они удалились в пещеру с целью приготовить себя постом и молитвой к подвигу мученичества. Узнав об этом, имп. Декий приказал завалить камнями вход в пещеру, чтобы отроки умерли в ней от голода и жажды ( около 250 г). Но Господь навел на святых чудный сон, продолжавшийся почти два столетия. Блаженные юноши пробудились от своего сна для посрамления неверующих, отвергавших истину воскресения мертвых, "провозвещая будущее всех воскресение". Через несколько дней отроки почили вечным сном (в 408-450 гг).

                                                                       Молитва первая

        Боже великий, хвальный и непостижимый, и неисповедимый, создавый человека рукою Твоею, персть взем от земли, и образом Твоим почтивый его, Иисусе Христе, прежелаемое имя, со Безначальным Твоим Отцем и с Пресвятым, и Благим, и Животворящим Твоим Духом, явися на рабе Твоем (имярек), и посети его душу и тело, умоляем от преславныя Владычицы нашея Богородицы и Приснодевы Марии, святых Небесных Сил Безплотных, и честнаго славнаго пророка, и Предтечи и Крестителя Иоанна, святых славных и всехвальных апостолов, иже во святых отец наших, и вселенских учителей, Василия Великаго, Григория Богослова, Иоанна Златоустаго, Афанасия и Кирилла, Николая иже в Мирех, Спиридона чудотворца, и всех святых священноначальников, святаго апостола первомученика и архидиакона Стефана, святых славных великомучеников Георгия Победоносца, Димитрия Мироточца, Феодора Стратилата, и всех святых мучеников, преподобных и богоносных отец наших Антония, Евфимия, Саввы Освященнаго, Феодосия общаго жития начальника, Онуфрия, Арсения, Афанасия Афонскаго, и всех преподобных, святых и исцелителей, безсребренников Космы и Дамиана, Кира и Иоанна, Фалалея и Трифона и прочих, святаго праведнаго Иоанна Кронштадтскаго, святаго преподобнаго Иоанна Рыльскаго, святыя блаженныя Ксении Петербуржской и всех Твоих святых. И даждь ему сон упокоения, сон телесный здравия и спасения и живота, и крепость душевную и телесную, якоже посетил еси иногда Авимелеха угодника Твоего во храме Агриппове, и дал еси ему сон утешения, еже не видети падения Иерусалимова, и сего успивый сном питательным, и паки сего воскресивый во едином мгновении времене, в славу Твоея благости. Но и святыя Твоя славныя седмь отроки, исповедники и свидетели Твоего явления показавый, во дни Декия царя и отступника, и сия успивый в вертепе на лет сто и осмьдесят, яко младенцы согреваемыя в ложеснах матере своея, и никакоже претерпевшыя тления, в похвалу и славу человеколюбия Твоего, и в показание, и извещение нашего пакибытия, и воскресения всех. Сам убо человеколюбче Царю, предстани и ныне наитием Святаго Твоего Духа, и посети раба Твоего (имярек), и даруй ему здравие, крепость, и благомощие, Твоею благостию, яко от Тебе есть всяко даяние благо, и всяк дар свершен. Ты бо еси врач душ и телес наших, и Тебе славу и благодарение и поклонение возсылаем, со Безначальным Твоим Отцем, и с Пресвятым, и Благим, и Животворящим Твоим Духом, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.
 
                                                                               Молитва вторая
            О пречуднии святии седмочисленнии отроцы, Ефеса града похвало и всея вселенныя упование! Воззрите с высоты небесныя славы на нас, любовию память вашу чтущих, наипаче же на младенцы христианския, вашему заступлению от родителей своих препорученныя. Низведите на ня благословение Христа Бога, рекшаго: оставите детей приходити ко Мне. Болящия убо в них исцелите, скорбящия утешите; сердца их в чистоте соблюдите, кротостию исполните я, и в земли сердец их зерно исповедания Божия насадите и укрепите, во еже от силы в силу им возрастати. И всех нас, святей иконе вашей предстоящих рабов Божиих (имена), и тепле вам молящихся, сподобите Царствие Небесное улучити и немолчными гласы радования тамо прославляти великолепое имя Пресвятыя Троицы, Отца и Сына и Святаго Духа, во веки веков. Аминь.
« Последнее редактирование: 03.11.2008, 00:50:21 от Дмитрий73 »
Небеса проповедуют славу Божию, и о делах рук Его вещает твердь. - Псалтирь 18:2

Оффлайн Дмитрий73

  • Уже с пропиской!
  • **
  • Сообщений: 173
  • г. Ульяновск
Re: Помощь при воспитании детей
« Ответ #1 : 03.11.2008, 00:55:20 »
                                                                         Молитва ко Господу
   
        Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, молитв ради Пречистыя Твоей Матере услыши нас, недостойных рабов Твоих, к Тебе прилежно притекающих. Господи, в милостивой власти Твоей чада наша, рабы Твоя (имена). Помилуй и спаси их имене Твоего ради, прости им вся согрешения вольная и невольная, совершенная ими пред Тобою, Господи. Настави их на путь истинный, разум их просвети светом Твоим, сердце согрей любовию Твоею. Господи, благослови их в доме, в учении, в пути и на всяком месте Твоего владычества. Господи, сохрани их под кровом Твоим Святым от летящия стрелы, от огня, меча, от смертоносныя язвы и от напрасныя смерти. Господи, огради их от всех видимых и невидимых врагов, исцели их от всякия болезни, очисти их от всякия скверны и облегчи их душевная страдания. Господи, даруй им благодать Духа Твоего Святаго на многая лета жизни, здравия, целомудрия и благочестия. Господи, умножь и укрепи их душевныя и телесныя силы, Тобою дарованныя им. Даруй Твое благословение чадам нашим на благочестивую и, аще угодно Тебе, семейную жизнь. Господи, даруй нам недостойным и грешным рабом Твоим (имена) благословение на воспитание чад наших и сподоби всех купно достигнути Вечнаго Царствия и тамо прославити пречестное и великолепое Имя Твое Отца и Сына и Святаго Духа. Аминь.


                                         Молитва к Божией Матери, ради иконы ея именуемой "Воспитание"   
                                                                          Празднование 5/18 марта
           О Пресвятая Владычице Дево Богородице, премилосердая Мати всех человек, спаси и сохрани под кровом Твоим чад наших (имена), всех отроков, отроковиц, младенцев и во чреве матери носимых. Укрой их ризою Твоею, соблюди их во страсе Божием и послушании родителем, умоли Господа нашего и Сына Твоего, да дарует им вся полезная к душевному спасению. Вручаем их Твоему Материнскому смотрению, яко Ты еси Божественный покров рабом Твоим.


                                      Тропарь Богородице перед ея иконою именуемой "Воспитание", глас 4:
 
           Воспитавшейся во храме во святая святых, одеянней верою и премудростию и безмерным девством, архистратиг Гавриил принесе с небесе целование и еже «Радуйся, радуйся Благословенная, радуйся, Препрославленная, Господь с Тобою».


Небеса проповедуют славу Божию, и о делах рук Его вещает твердь. - Псалтирь 18:2

Оффлайн Дмитрий73

  • Уже с пропиской!
  • **
  • Сообщений: 173
  • г. Ульяновск
Re: Помощь при воспитании детей
« Ответ #2 : 03.11.2008, 01:08:09 »
Имеется еще два акафиста Божей Матери в честь ея иконы " Воспитание". Вот ссылки:

http://www.kotlovka.ru/index.php?option=com_content&task=view&id=91

http://www.kotlovka.ru/index.php?option=com_content&task=view&id=2003
Небеса проповедуют славу Божию, и о делах рук Его вещает твердь. - Псалтирь 18:2